četvrtak, 7. prosinca 2017.

Zašto je dobro konzumirati bijeli luk u zimskom periodu?


U ishrani je bijeli luk izuzetno koristan za kardiovaskularni sistem, jer pomaže da krv postane još tečnija. Bijeli luk se s pravom smatra jednim od najčudesnijih prirodnih lijekova.

Zbog bogatog terapijskog sastava, na osnovu bijelog luka izrađeno je  mnogo lijekova, a stručnjaci preporučuju da ovaj proizvod upotrebljavate sirov, pogotovo zimi.

Prirodni antiseptik




Mnogo studija potvrdile je da bijeli luk ima brojna antibakterijska svojstva. Tajni sastojak luka je alicin, koji je prirodni antibiotik i najbolje oružje protiv bakterija, gljivica i virusa. Interesantno je da bijeli luk mora da bude prisutan u obroku vojnika i sportista, jer je sposoban da povećava efikasnost i povećava izdržljivost.

Protiv virusa

Bijeli luk je najbolji prirodni lijek za viruse, što je posebno važno u hladnoj sezoni. Posebno će vas bijeli luk spasiti od prehlade, gripe i herpesa. Redovna upotreba ovog proizvoda pomaže u jačanju imuniteta. Stručnjaci tvrde da je dnevna doza belog luka za opšte jačanje zdravlja odraslih od 2 do 5 grama svježeg luka.

Za varenje

Bijeli luk je važan jer pomaže stomaku da svari tešku hranu, a takođe uklanja holesterol iz tijela.

Poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja

Bijeli luk u ishrani je takođe koristan za kardiovaskularni sistem, jer pomaže da krv postane još tečnija. Ovo smanjuje vjerovatnoću krvnih ugrušaka koji se zaglave u krvne sudove. Dakle, bijeli luk je posebno poželjan za ljude koji su imali srčani udar. Istraživanja ukazuju na to da bijeli luk može imati pozitivan uticaj na arterije i krvni pritisak.





Antikancerogena svojstva

Ljekari nazivaju bijeli luk efikasnom prevencijama protiv raka. Činjenica je da aktivne supstance ovog proizvoda potiskuju slobodne radikale, koje, prema brojnim studijama, doprinose razvoju tumora.

Savjet plus: Ko ne bi trebalo da jede bijeli luk?

Uprkos svim prednostima, bijeli luk ne bi treblo da jedu ljudi koji imaju čir na želucu ili pate od gastritisa.

0 komentari